• E-mailbeardfactory@bf.pl

Czym się różni woda perfumowana od perfum?

Perfumy to pojęcie, pod którym skrywany jest aromatyczny zapach zamknięty w pięknym flakoniku. Okazuje się, że oznaczenie na opakowaniu oznacza coś innego. Na drogeryjnych półkach roi się od wód perfumowanych i perfum. Woda toaletowa a perfumowana? Czym się one różnią od siebie? Sprawdź to.

Perfumy - poznaj dokładne znaczenie tego słowa

Woda toaletowa a perfumowana może z pozoru wyglądać tak samo. Perfumy, wody toaletowe i wody perfumowane różnią się jednak od siebie stężeniem aromatów. Każdy z tych produktów jest tworzony na bazie olejków eterycznych, środków wzmacniających zapach i innych składników wydobywających głębię. W zależności od stężenia olejków eterycznych możemy wyróżnić:

  • Perfumy - zawierają 25-43% olejków eterycznych w kompozycji zapachowej.
  • Woda perfumowana - tutaj stężenie olejku eterycznego wynosi pomiędzy 10 a 15% w kompozycji zapachowej.
  • Woda toaletowa - to 5-10% olejków eterycznych w całym zapachu.
  • Woda kolońska - zawiera najmniejsze stężenie olejków eterycznych wynoszących 3-5%.

Tutaj warto wiedzieć, że im mniejsze stężenie - tym konkretny zapach jest mniej intensywniejszy. 

Czym jest woda toaletowa a perfumowana - rozszyfruj skróty

By w pełni rozszyfrować i zapoznać się z danym zapachem, warto znać oznaczenia znajdujące się na opakowaniu produktu. Co oznaczają skróty EDP, EDT, EDC?

  • EDP - woda perfumowana. Skrót ten pochodzi od słów “eau de parfum”.
  • EDT - woda toaletowa. Skrót oznacza “eau de toilette”.
  • EDC - to woda kolońska “eau de cologne”.
  • Parfum - to słowo oznaczające perfumy.

Ciekawostką jest również to, że na rynku dostępna jest również “eau de fraiche”. Jest to określenie dla wód odświeżających, które cieszą się duża popularnością zwłaszcza wśród osób aktywnych fizycznie.

Czym są perfumy? 

Są to najtrwalsze i najmocniejsze produkty zapachowe dostępne na rynku. Tutaj stężenie olejków eterycznych może wynosić nawet 43%. Perfumy od lat są uznawane za niezwykle luksusowy produkt, który sprawdzi się na specjalne okazje. “Prawdziwe” perfumy są najczęściej sprzedawane w specjalnie zaprojektowanych flakonikach o niewielkich pojemnościach. Często charakteryzują się niezwykle oryginalnych designem i wyglądem. Miłośnicy perfum często po “skończeniu” danego zapachu zostawiają sobie flakonik jako zdobycz kolekcjonerska. 

W przypadku perfum wystarczy niewielka ilość, by zapach rozprzestrzenił się wokół i był wyczuwalny przez długi czas. Dobrej jakości perfumy pozostają na ubraniu nawet kilka dni. 

Czym jest woda perfumowana?

Śmiało można powiedzieć, że są to najpopularniejsze zapachy dostępne na drogeryjnych półkach. Woda perfumowana jest o wiele bardziej trwalsza niż w przypadku wody toaletowej. Miłośnicy tego rodzaju produktów zaznaczają, że w przypadku wody perfumowanej, stosunek ceny do jakości jest bardzo korzystny. Za stosunkowo niską ceną otrzymujemy bardzo trwały produkt. 

Wodę perfumowaną należy aplikować na miejsca, gdzie pulsuje krew. Zaliczamy do nich m.in nadgarstki, szyję i zgięcia łokci. To właśnie w tych miejscach skóra jest bardzo ciepła i sprawia, że zapach jest dobrze wyczuwalny przez dłuższy czas. Woda perfumowana może utrzymywać się na skórze przez nawet cały dzień, a na ubraniu jest wyczuwalna nawet kilka dni.  

Gdzie aplikować perfumy i wody perfumowane?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, perfumy i wody perfumowane należy aplikować na wybrane miejsca. W tym przypadku sprawdzi się powiedzenie “mniej znaczy więcej”. Najlepsza są miejsca, gdzie skóra jest najcieplejsza. Aplikując zapach na nadgarstki, szyję i wewnętrzne strony łokci zyskujemy pewność, że zapach będzie odpowiednio wyczuwalny i uwalniany z czasem. 

Pamiętajmy, że wystarczą dobrane nawet dwie strefy, by uzyskać oszałamiający efekt. Unikać należy również aplikacji zapachu na ubrania. Może to prowadzić m.in do wystąpienia przebarwień na materiale. Do najpopularniejszy “aplikacyjnych trików”, które sprawią, że zapach utrzyma się dłużej zaliczamy m.in:

  • Nawilżenie skóry przed aplikacją zapachu - w ten sposób nawilżenie skóry wpływa na sam zapach i jego trwałość. Aplikować powinno się m.in krem lub balsam. Uważać należy przede wszystkim na kremy z filtrem przeciwsłonecznym.
  • Unikanie takich miejsc jak: za uszami i miejsca intymne. Aplikacja zapachy w okolice intymne może prowadzić do wystąpienia bolesnych podrażnień i infekcji. Za uszami natomiast nakładanie zapachu nie spełni swojego zadania. Dlaczego? Skóra za uszami bardzo szybko się przetłuszcza, co ma kluczowe znaczenie w kwestii odbioru zapachu.