• E-mailbeardfactory@bf.pl

Olej do włosów – jaki wybrać i jak stosować?

 

Olej do włosów jak każdy inny produkt do pielęgnacji powinien być dobierany tak, aby łagodził wybrane dolegliwości. Gęsta formuła i wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych sprawia, że oleje doskonale regenerują i odżywiają włosy. Jakie są najpopularniejsze i na co zwrócić uwagę przy ich stosowaniu?

Olej do włosów – jak działa?

Podstawą działania olejów jest naprawa uszkodzeń na powierzchni łodygi włosa, a także wnikanie w jego wewnętrzną strukturę. W wielu olejach rozpuszczone są witaminy, które odżywiają włosy i wspierają ich odbudowę. Dzięki ich właściwościom kosmyki stają się dociążone, przez co nie puszą i się i nie elektryzują. Jednak nie każdy olej do włosów działa tak samo, dlatego warto wybrać taki, który sprosta stawianym mu wymaganiom.

Najpopularniejsze oleje w pielęgnacji włosów

Przed wyborem oleju musisz poznać porowatość swoich włosów. Jest to stopień odchylenia łusek od łodygi, który determinuje wiele cech, np. skłonność do puszenia się, czas wysychania czy inne. Porowatość dzieli się na trzy kategorie: niska, średnia i wysoka. Niska oznacza łuski ściśle przylegające do łodygi. Włosy takie zazwyczaj nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Średnia porowatość oznacza częściowe odchylenie łusek, co skutkuje większą skłonnością do przesuszenia. Wysoka porowatość oznacza mocne odchylenie łysek, przez co włosy takie wykazują bardzo wiele problemów.

  • Oleje do włosów niskoporowatych mają małe rozmiary cząsteczek, przez co mogą uzupełniać nawet  niewielkie ubytki w strukturze włosa. Do pielęgnacji najlepiej użyć oleju rycynowego, rzepakowego, kokosowego, lnianego i masła shea.
  • Włosy średnioporowate wymagają trochę innej pielęgnacji, która pomoże zregenerować je na całej długości. Do ich pielęgnacji warto stosować olej sezamowy, z orzechów laskowych, ryżowy, jojoba, arganowy, rzepakowy i oliwę z oliwek.
  • Włosy wysokoporowate są najbardziej wymagające i proces ich odbudowy trwa dość długo. Jednak regularne zabiegi olejowania pomogą to osiągnąć. Jakich olejów użyć? Świetnie sprawdzi się olej z awokado, z wiesiołka, czarnuszki, pestek dyni, lniany i z orzechów włoskich.

Oleje do włosów – jak je stosować?

Oleje można używać bez dodatków lub jako jeden ze składników maseczki. Najpopularniejszym zabiegiem jest olejowanie włosów, czyli nakładanie oleju lub mieszanki kilku olejów. Możesz nałożyć je zarówno na włosy suche, jak i mokre. Pierwsza metoda, olejowanie na sucho polega na nałożeniu oleju na suche włosy i pozostawieniu na pół godziny. Taki zabieg dobrze nabłyszcza i poprawia wygląd. W przypadku olejowania na mokro olej działa bardziej ochronnie.

Kolejna metoda to olejowanie z maską lub odżywką. Produkty te gwarantują nawilżenie, które olej skutecznie utrzymuje przez długi czas. Jeżeli zależy Ci bardziej na odżywieniu skóry głowy, na nią również możesz nakładać olej. Jednak weź pod uwagę, że może to prowadzić do szybszego przetłuszczania się włosów.

Dlaczego warto stosować oleje na włosy? Ponieważ pomagają one szybko je zregenerować, a także tworzą na nich warstwę ochronną. Ma to znaczenie zwłaszcza w zimie, kiedy włosy narażone są na zmienne warunki atmosferyczne, mogące prowadzić do ich wysuszenia. Olejowania wymagają włosy suche, zniszczone i pozbawione blasku. Zabieg ten wskazany jest również w przypadku częstego stosowania silnych kosmetyków do stylizacji, a także stylizowania na gorąco. Odpowiednie oleje wzmocnią włosy, ułatwią ich rozczesywanie i układanie, a także zapobiegną powstawaniu głębokich uszkodzeń w ich strukturze.