• E-mailbeardfactory@bf.pl

Porowatość włosów – zadbaj świadomie o swoje kosmyki

Porowatość włosów to jedna z ich anatomicznych cech, dzięki której jesteśmy w stanie trafnie ocenić kondycję kosmyków, a tym samym poznać ich potrzeby oraz problemy. Wiedza ta jest podstawą świadomej pielęgnacji, w trakcie której dostarczamy włosom substancji, które wyraźnie poprawiają ich wygląd. Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – zarówno w przypadku skóry, jak i włosów, jest dość powszechnym problemem. Wówczas, mogą one negatywnie oddziaływać na cerę lub kosmyki, albo  nie poprawiać ich kondycji. Warto zatem poświęcić nieco więcej czasu na określenie ich potrzeb oraz problemów, by móc wdrożyć pielęgnację, która przyniesie wymierne efekty.

Porowatość włosów – poznaj rodzaje

Porowatość włosów determinują czynniki genetyczne, ale nie tylko. Bardzo często wpływ mają na nią sposoby pielęgnacji, kosmetyki, jakich używamy, a nawet zabiegi fryzjerskie, jakim poddawane są włosy.

Porowatość jest unikalną cechą kosmyków i określa stopień odchylenia łusek od powierzchni włosów, a więc kory. Same łuski stanowią warstwę ochronną kosmyków, co oznacza, że im bardziej odchylone, tym gorzej dla kondycji włosów.

Innymi słowy, im bardziej łuski odchylone, tym z reguły włosy są bardziej zniszczone, ale i narażone na kolejne zniszczenia, jeśli nie zostanie wdrożona właściwa pielęgnacja. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, by określić rodzaj porowatości kosmyków i unikać czynników, które mogą im szkodzić.

Stopień odchylenia łusek pozwala wyróżnić włosy niskoporowate, włosy średnioporowate, a także włosy wysokoporowate. Porowatość można określić za pomocą specjalistycznego badania u trychologa, bądź wykonać domowy test – wrzucić fragment włosa do szklanki z wodą. Kosmyk wysokoporowaty bardzo szybko opadnie na dno, podczas gdy niskoporowaty będzie dłużej utrzymywał się na powierzchni.

Rodzaje porowatości włosów:

  • Włosy niskoporowate wyglądają zdrowo – są gładkie, błyszczące, z reguły proste i lejące się. Mogą być również dość ciężkie, poprzez co pozbawione objętości i trudne w stylizacji.
  • Włosy średnioporowate to najczęściej występujący rodzaj kosmyków. Nie są mocno zniszczone, natomiast wykazują tendencję do puszenia się, łamliwości czy rozdwajania. Są także pozbawione blasku.
  • Włosy wysokoporowate to kosmyki najbardziej zniszczone, które są suche, przesuszone, matowe i szorstkie. Elektryzują się, puszą, ale też mogą nadmiernie wypadać.

Porowatość włosów a właściwa pielęgnacja

Porowatość włosów ma duże znaczenie w kwestii doboru właściwej pielęgnacji, a więc głównie kosmetyków, które zawierają pożądane substancje aktywne – o odpowiedniej wielkości i zdolności penetracji w głąb kosmyków.

Pielęgnacja włosów o niskiej porowatości jest w zasadzie najłatwiejsza, a niekiedy powinno się ją wręcz ograniczać, by nie obciążyć kosmyków. Warto natomiast zwrócić uwagę na substancje aktywne kosmetyków, aby nie pogarszać kondycji włosów – pożądane są substancje o małych cząsteczkach, które mają zdolność wnikania w głąb kosmyków (m. in. olej kokosowy czy olej babassu). Dobrym rozwiązaniem będzie połączenie emolientów oraz humektantów, które zadbają o optymalny poziom nawilżenia.

Włosy średnioporowate wymagają szczególnej uwagi, bowiem są podatne na zniszczenia, przesuszenie czy łamliwość. W pielęgnacji powinny znaleźć się substancje o średnich cząstkach, jak chociażby jedwab, hydrolizowana keratyna czy olej migdałowy. Tu niezwykle istotne jest zastosowanie równowagi PEH, czyli balansu pomiędzy proteinami, emolientami i humektantami.

Włosy wysokoporowate są z pewnością najtrudniejsze w pielęgnacji. By odbudować strukturę kosmyków i domknąć łuski, potrzebne są substancje o dużych cząstkach – zwłaszcza proteiny (jedwabiu, mleczne, owsiane) oraz oleje (np. awokado czy jojoba).

Świadomy plan pielęgnacyjny, który uwzględnia potrzeby i problemy włosów, jest kluczem do sukcesu, a więc lśniących, mocnych i zdrowych kosmyków. Określenie porowatości kosmyków, powinno więc stać się punktem wyjścia, by móc poprawić ich kondycję oraz wygląd.