• E-mailbeardfactory@bf.pl

Retinol na trądzik - jak działa i jak go stosować?

Problemy skórne mogą być powodowane przez różne czynniki, dlatego warto sięgać po substancje o sprawdzonym działaniu. Retinol na trądzik to rozwiązanie, którego skuteczność potwierdziło już wiele osób. Należy jednak wiedzieć, że substancja ta niewłaściwie stosowana może doprowadzić do pogorszenia się kondycji skóry i wystąpienia podrażnień. Jeżeli jednak nie ma żadnych przeciwwskazań i Twoja cera jest gotowa, sięgnij po retinol. Dlaczego jest taki skuteczny i jak stosować go bezpiecznie?

Retinol na trądzik - działanie

Retinol jest znanym składnikiem w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, choć jego działanie jest o wiele szersze. Przede wszystkim poprawia cykl odnowy komórkowej, pobudza produkcję kolagenu w skórze, reguluje wydzielanie sebum i delikatnie złuszcza. Dzięki temu retinol stał się w ostatnich latach jednym z najpopularniejszych składników kosmetyków do cery dojrzałej.

Wraz z rozwojem wiedzy na temat retinolu, pojawiły się informacje dotyczące jego potencjalnego zastosowania w problemach trądziku. Dotyczy to zarówno trądziku u nastolatków, jak i osób dorosłych. Retinol na trądzik działa u podstaw problemu - rozpuszcza nagromadzoną zrogowaciałą masę w ujściu gruczołów łojowych, jednocześnie regulując wydzielanie sebum. Warto dodać, że poza tym retinol łagodzi powstałe stany zapalne, które mogą prowadzić do pogłębienia się problemu.

Zdarza się, że po zastosowaniu kosmetyku z retinolem, cera robi się bardziej sucha i nieco szorstka. To właśnie ze względu na ograniczenie produkcji sebum. Aby zminimalizować ten problem, retinol powinien być stosowany zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania wybranego produktu.

Retinol na trądzik - jak używać?

Najważniejsze, aby retinol wprowadzać do pielęgnacji stopniowo. Trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie, a także wzmocnienie jej naturalnej bariery hydrolipidowej. Początkowo sięgaj po najniższe dostępne stężenia i stosuj je maksymalnie 3 razy w tygodniu. Wraz ze zbudowaniem tolerancji, możesz zwiększać częstotliwość zabiegów oraz stężenie retinolu w preparatach. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie retinolu na serum nawilżające, co znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia podrażnień.

Retinol stosowany w leczeniu trądziku powinien być stosowany równolegle z całoroczną ochroną przeciwsłoneczną. Składnik ten powoduje, że skóra jest znacznie bardziej wrażliwa na promieniowanie słoneczne i bardziej skłonna do podrażnień wynikających z nadmiernej ekspozycji.

Ważne, aby zachować regularność w stosowaniu retinolu. Raz rozpoczęta kuracja nie powinna być przerywana, ponieważ nawet krótka przerwa prowadzi do odzwyczajenia się skóry od jego działania. Wówczas cały proces należy ponownie zacząć od najniższego stężenia i stosowania kosmetyku dwa do trzech razy w tygodniu.

Retinol może mieć jednak skutki uboczne. Do najczęstszych, wspomnianych wyżej, należą: suchość i szorstkość skóry. Nieodpowiednie, zbyt wysokie stężenie lub stosowanie retinolu na skórę ze zniszczoną barierą hydrolipidową powoduje również zwiększoną jej wrażliwość, nadreaktywność, a także zaczerwienienie.

Skuteczny, gdy stosowany rozsądnie

Substancje o tak silnym działaniu jak retinol mogą być nieocenionym wsparciem w walce o zdrowszą i gładszą skórę. Jednak zawsze należy kierować się indywidualnymi predyspozycjami i ostrożnością. Jeżeli nie jesteś pewna, czy składnik sprawdzi się w przypadku Twojej skóry, sięgnij po poradę specjalisty. Pomoże Ci ocenić jej kondycję i dobrać odpowiedni sposób leczenia.